"GADUŁA Mobilna Terapia Logopedyczna Logopeda Lucyna Długoń"
ul.Rodzeństwa Krzyżowskich 44/31 Tychy

Gabinet logopedyczny
Przychodnia "NASZE ZDROWIE" ul. Rolna 44 - 48 Tychy
+48 692 564 366

gadulalogopedia@wp.pl

O MNIE

LOGOPEDA Z PASJĄ
  Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się z innymi na profilach facebookowych Gaduła Mobilna Terapia Logopedyczna  Lucyna Długoń, Neurologopedia oraz w grupie zamkniętej - Neurologopedia, której jestem administratorem. Tworzę i publikuję własne pomoce terapetyczne, które są...

Moje dziecko chrapie

 

Kiedy z pokoju dziecięcego dobiega odgłos chrapania, budzi to obawy każdego rodzica. Chrapanie u dorosłych raczej nie dziwi… Ale u dzieci? Czy jest niebezpieczne? Czym spowodowane? I jak je leczyć?

Chrapanie u osób dorosłych – najczęstsza przyczyna

Kiedy człowiek leży na plecach masa języka cofa się, przez co następuje zwężenie kanału przepływu powietrza. Jeśli dodamy do tego zwiotczenie mięśni podniebienia miękkiego i języczka (które zaczynają wibrować), otrzymamy nieprzyjemny efekt akustyczny.

PRZYCZYNY CHRAPANIA U DZIECI

  1. Przeziębienie lub alergia

Jeśli dziecko jest zakatarzone, śluzówki nosa są obrzęknięte, co utrudnia przepływ powietrza i wywołuje dźwięk chrapania.

  1. Powiększony trzeci migdał

Jeśli dziecko chrapie przez dłuższy czas i nie jest to spowodowane katarem, przyczyną może być przerośnięty trzeci migdał. Konieczna jest wówczas konsultacja laryngologiczna. Zazwyczaj jedynymi możliwymi do zaobserwowania dla rodzica objawami są nocne chrapanie, ciągłe oddychanie ustami, zmęczenie dziecka i problemy z koncentracją. Nie wolno zwlekać z wizytą u laryngologa, ponieważ przerośnięty migdał prowadzi do częstych infekcji dróg oddechowych. Jeśli dziecko nie jest leczone przez dłuższy czas, może pojawić się także m.in. pogorszenie słuchu, skrzywienie przegrody nosa i wady zgryzu.

  1. Wady anatomiczne

- skrzywiona przegroda nosa (leczy się chirurgicznie)

- wiotkie tkanki krtani (zwykle mija do ok. 2-3 roku życia); objawia się ciężkim „świszczącym” oddychaniem

 

Chrapania u dziecka pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć! Należy powiedzieć o tym swojemu logopedzie oraz udać się na wizytę do laryngologa.

Źródło:https://ulogopedy.pl/moje-dziecko-chrapie/