"GADUŁA Mobilna Terapia Logopedyczna Logopeda Lucyna Długoń"
ul.Rodzeństwa Krzyżowskich 44/31 Tychy

Gabinet logopedyczny
Przychodnia "NASZE ZDROWIE" ul. Rolna 44 - 48 Tychy
+48 692 564 366

gadulalogopedia@wp.pl

O MNIE

LOGOPEDA Z PASJĄ
  Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się z innymi na profilach facebookowych Gaduła Mobilna Terapia Logopedyczna  Lucyna Długoń, Neurologopedia oraz w grupie zamkniętej - Neurologopedia, której jestem administratorem. Tworzę i publikuję własne pomoce terapetyczne, które są...

Co butelka i smoczek mogą mieć wspólnego z wadą wymowy?

Otóż mają i to wiele!

 Jedną z przyczyn powstawania wad wymowy  u dzieci są błędy żywieniowe. Rodzice, niejednokrotnie bardzo zapracowani , żyjący w ciągłym pędzie często  sięgają po produkty przetworzone, bardzo rozdrobnione. Są one na pewno  wygodne w użyciu i jeśli wierzyć reklamom bardzo zdrowe. Ale  taki sposób żywienia niesie niekiedy mniej lub bardziej poważne konsekwencje:

  • Najczęściej jest to brak pionizacji języka; pionizacja pojawia się ok. 6- 7 miesiąca życia. To właśnie wtedy powinno zacząć się karmić dziecko łyżeczką. Brak pionizacji języka u dzieci w wieku przedszkolnym skutkuje wadami wymowy w postaci seplenienia czy rotacyzmu (nieprawidłowej wymowy głoski „R”).
  • W przypadku braku pionizacji ,język  utrzymuje się na dnie jamy ustnej, niekiedy wsuwa się między zęby i wtedy mamy do czynienia z seplenieniem międzyzębowym.
  • Błędy żywieniowe mogą  wpływać  też na niedorozwój podniebienia na szerokość, powstaje wtedy tzw. podniebienie  gotyckie –wąskie i wysoko wysklepione.
  • Tyłożuchwie – wada zgryzu, w której j żuchwa jest nadmiernie cofnięta w stosunku do szczęki.

A TERAZ O SMOCZKU…

Pamiętajcie! Około pierwszego roku życia zanika u dziecka odruch ssania, więc smoczek nie ma już „uzasadnienia”.

Z praktyki nauczycielskiej wiem, że smoczka używają nawet dzieci  3- letnie i starsze.

Zdarza się, że rodzice sami  proszą  o podanie dziecku smoczka „żeby nie płakało za mamą”

Podobnie jak w przypadku przedłużonego używania butelki ,  zbyt długie stosowanie smoczka

 powoduje:

  • nieprawidłową realizację głosek  W,F,
  • wady zgryzu – zgryz otwarty,
  • seplenienie międzyzębowe – prawie zawsze.

   I SSANIU KCIUKA ...

Kiedy dzieci zaczynają poznawać otoczenie wkładają do buzi swoje palce, ręce oraz inne przedmioty, odkrywają co jest miłe a co nieprzyjemne.

 w ten sposób ssanie kciuka może zostać utrwalone i stać się nieprawidłowym nawykiem. Ssanie kciuka może być również odpowiedzią na silny odruch ssania.
Bez względu na przyczynę, jednego jesteśmy pewni, ssanie kciuka powoduje zniekształcenie podniebienia, wady zgryzu, a tym samym wady wymowy, wpływa również na deformację samego palca oraz paznokcia.